srijeda, 12. ožujka 2014.



                                    OHO ... ? Što je to?


Koliko ljudi je čulo za slovensku neo-avangardnu umjetničku skupinu pod nazivom OHO grupa? Povjesničari i kroničari umjetnosti? Rad i ideje autora okupljenih pod imenom OHO grupe imaju mnogo toga za ponuditi današnjoj konkretnoj stvarnosti, ne samo zidovima muzeja ili potencijalu simpatije za prošlošću slučajnog prolaznika.

OHO je slovenska grupa autora koja je djelovala od 1965. - 1970.godine nakon čega se ugasila, da bi gotovo 40 godina nakon toga ponovno zaživjela u javnosti putem retrospektivnih izložbi od kojih je jedna održana u MSU Zagreb 4. 9. 2010. ("OHO nakon OHO")



 
                   Skupina fotografija radova i projekata grupe OHO u MSU Zagreb, stalni postav.


Izvorna jezgra grupe su Marko Pogačnik (danas jedan od najpoznatijih autora i voditelja geomantijskih radionica u Europi), Iztok Geister Plamen i Marjan Ciglič. Kasnije pridruženi članovi su Milenko Matanović, Andraž Šalamun, Tomaž Šalamun, David Nez, Matjaž Hanžek, Marika Pogačnik i mnogi drugi.
Grupa je od skupine mladih istomišljenika, pjesnika i vizualnih umjetnika nezadovoljnih suvremenim kulturnim stvaralaštvom i načinom života u onodobnom socijalističkom društvu prerasla u jedan od najznačajnijih umjetničkih pokreta svog vremena.
Vrhunac umjetničkog uspjeha grupe je bila skupna izložba u MoMA (New York) 1970.. Zanimljivo, nakon toga grupa je odlučila prekinuti djelovanje zbog spoznaje da se njen rad polako pretvara u mainstream i establišment, daleko od izvornog nadahnuća i pokretačkih tendencija autora.

Grupa se bavila raznim vidovima suvremene umjetnosti poput konceptualne umjetnosti, skulpture, vizualne i konkretne poezije, eksperimentalnog filma, happeninga, land-arta, performansa, arte povera i mnogim drugim praksama. Članovi su objavljivali knjige u "Ediciji OHO" i sudjelovali u radu brojnih kulturnih časopisa.
Skupna vizija članova bio je holistički pogled na ulogu umjetnosti i slobodnog, spontanog stvaralaštva u životu pojedinca i društva. Kako se umjetnost uklapa u konkretne životne procese... izvan svoje standardizirane uloge. Zatim, propitivanje mentaliteta koji umjetnost i stvaralaštvo smješta tamo gdje se svakodnevno nailazi na njih i sl.

                             http://www.avantgarde-museum.com/hr/museum/kolekcija/4394-OHO/

                                     Link na opširnu kolekciju radova i projekata grupe OHO  
                                           ("Virtualni muzej avangarde", Marinko Sudac)

Poruka OHO grupe ne treba nužno biti verbalizirana. Svatko je pozvan na promatranje primjera koji pruža rad grupe, razmišljanje i vlastito slobodno i iskreno donošenje zaključaka i odluka o ulozi stvaralaštva i umjetnosti u vlastitoj stvarnosti.


Goran Zajček



Nema komentara:

Objavi komentar